Novinky z domova

Svokra Druckerovej tajomníčky súdia v Česku za úplatok

paragraf

14.1.2018 |

Foto: Shutterstock

Svokor štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru) Jozef Kalavský je v Česku obžalovaný z toho, že dal úplatok bývalému riaditeľovi Nemocnice na Homolce.

Na Slovensku Kalavského firma za prvej vlády Roberta Fica (Smer) dodala predražené ultrazvuky štátnej nemocnici a lekárskej fakulte. Od firmy, ktorú Robert Fico kedysi založil, prebrala zas výstavbu bytov v Rusovciach.

Jeden z bývalých Kalavského spoločníkov zas podnikal s Ladislavom Bašternákom, podozrivým z daňových podvodov, ktorý Ficovi prenajíma luxusný byt.

Po manželovi štátnej tajomníčky Erichovi Kalavskom, ktorý pracoval pre farmaceutickú spoločnosť Pfizer, je Jozef Kalavský jej ďalším príbuzným, ktorý bol aktívny nielen v slovenskom zdravotníctve.

Možno by bolo dobré zvážiť, či by podobné prepojenia nemali vysokí štátni úradníci nahlásiť sami ešte pred nástupom do funkcie, hovorí zdravotnícky analytik INEKO Dušan Zachar. „Aby bola verejnosť dopredu informovaná a vedela lepšie dohliadať na potenciálne citlivé rozhodnutia.“

Žaloba za úplatok

V Česku Kalavského v roku 2016 obvinili z toho, že uplácal Vladimíra Dbalého, niekdajšieho riaditeľa Nemocnice na Homolce, ktorej jeho firma dodávala gama nôž. O súdnom procese písali v januári 2016 české Lidové noviny.

„Dbalý si do svojho diára, ktorý polícii slúži ako hlavný dôkaz, napísal nasledovné: „Meet s Ing. Kalavským z Transkontaktu, prináša 215 000 E (úplatok – pozn. red.) za gama nôž (pri aktuálnom kurze 26 Kč to je 5,59 M),“ povedal SME redaktor Českého rozhlasu Ondřej Golis, ktorý sa kauze dlhodobo venuje.

Prípad rieši Mestský súd v Prahe. „Hlavné pojednávanie je však odročené na neurčito kvôli Dbalému. Tvrdí, že sa nemôže na súde zúčastniť pre psychické problémy,“ hovorí Golis.

Niekdajšia Kalavského firma Transkontakt podivne podnikala aj na Slovensku. V roku 2010 dodala Univerzitnej nemocnici v Bratislave a Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine ultrazvuky za vyše 630-tisíc eur za kus.

Boli o 375-tisíc eur drahšie, ako za v podstate rovnaký prístroj Sonowand AS Trondheim zaplatila v Česku Nemocnica Tomáša Baťu v Zlíne. V prepočte zaplatila len 255-tisíc eur. O prípade informoval denník Nový Čas.

Šéfom bratislavskej univerzitnej nemocnice bol v tom čase Miroslav Vaďura, ktorý sa za druhej Ficovej vlády stal šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorú ovláda Smer. Nahradil Marcela Foraia, ktorý musel v roku 2015 odstúpiť, keď sa prevalilo, že poisťovňa uzavrela nadštandardné zmluvy so siedmimi firmami jeho tety Anky.

Vaďura bol zas ako šéf poisťovne podozrivý, že sfalšoval jej hospodárenie. Namiesto straty vykazoval zisk.

Kalavská: Stretávame sa veľmi sporadicky

„Keď som sa spoznala s manželom, jeho rodičia boli už rozvedení a jeho otec už v tom čase žil v Českej republike,“ približuje Kalavská svoj vzťah so svokrom. Stretáva sa s ním vraj len veľmi sporadicky.

Predtým, ako sa stala štátnou tajomníčkou, informovala podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej ministra za Smer Tomáša Druckera aj o svojom svokrovi.

„Rodinu si nikto z nás nevyberá, je však dôležité, aby bola verejnosť o možných konfliktoch záujmov informovaná dopredu ešte pred ich odhalením,“ reaguje na Kalavskej svokra šéf lekárskych odborov Peter Visolajský.

„Znepokojuje ma, že tieto informácie vychádzajú na povrch takmer dva roky po začiatku jej pôsobenia vo funkcii štátnej tajomníčky,“ vraví o Kalavskej šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš. Prepojenia vrhajú „pochybnosti na jej nestranné pôsobenie na vysokom poste na ministerstve“, hovorí.

Ján Krempaský, autor je redaktorom SME