Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Správy zo sveta

Inhibítory protónovej pumpy nespôsobujú poškodenie kognitívnych schopností

13. 2. 2018

Inhibítory protónovej pumpy nespôsobujú poškodenie kognitívnych schopností

V poslednom čase sa objavili v médiách správy, že inhibítory protónovej pumpy (IPP) môžu negatívne ovplyvňovať kognitívne schopnosti a viesť k demencii. Nová štúdia však tieto domnienky vyvracia.

Vedci k tomu využili údaje 10 500 pacientov (priemerný vek 73 rokov) s normálnymi duševnými schopnosťami alebo len ľahkým postihnutím, ktorí boli sledovaní v 33 špecializovaných centrách pre Alzheimerovu chorobu. Účastníci podstúpili každý rok podrobné štruktúrované kognitívne vyšetrenie a boli klasifikovaní podľa toho, či užívali IPP priebežne, prerušovane alebo nikdy. Sledovanie trvalo dva až šesť rokov.

Pri analýze, prispôsobenej demografickým a klinickým okolnostiam, sa ukázalo, že tí, ktorí užívali IPP (trvale či prerušovane) mali významne nižšiu pravdepodobnosť progresie z normálnej kognície k miernemu postihnutiu i progresie z ľahkého postihnutia k demencii v porovnaní s tými, ktorí IPP neužívali. Relatívne riziko progresie sa pohybovalo okolo 0,80. Na zníženie rizika kognitívnych porúch mali vplyv rovnako antagonisti receptoru histamínu H2. Protektívny efekt IPP zatiaľ nebol vysvetlený.

Výsledky rozsiahlej štúdie sú však natoľko presvedčivé, že popierajú vplyv IPP na rozvoj demencie. Túto súvislosť predchádzajúcou informáciou zrejme odvodzovali od administratívnej databázy s nepotvrdenými diagnózami demencie a nezahrnutými okolnosťami.

Autor: uza

Zdroj: Goldstein FC et al. Proton pump inhibitors and risk of mild cognitive impairment and dementia. Journal of the American Geriatric Society. 2017 Sep;65(9):1969-1974. doi: 10.1111/jgs.14956. Epub 2017 Jun 7.