Novinky z domova
Lekárnici nemajú dosť rúšok a respirátorov, začínajú chýbať lieky na liečbu horúčky
15. 3. 2020
Lekárnici na Slovensku nemajú dosť rúšok, respirátorov a dezinfekčných prostriedkov. V distribučných spoločnostiach začínajú chýbať aj lieky na liečbu horúčky.
Vyplýva to z dvojdňového prieskumu Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), do ktorého sa zapojilo 41 percent verejných lekární. Lekárne sú podľa aktuálneho nariadenia vlády v súvislosti s celosvetovou pandémiou koronavírusu jediné predajne, ktoré sú spolu s potravinami a drogériami na Slovensku otvorené.
Málo ochranných prostriedkov a liekov
Dostatok rúšok a respirátorov má podľa prieskumu iba 1,23 percenta verejných lekární.
„Zarážajúce je, že napriek tomu, že štát ako prvý formou SMS správ definoval lekárne ako miesta jediného osobného kontaktu verejnosti so zdravotníckymi pracovníkmi, v mediálnych vyhláseniach predstaviteľov vlády či štátnych inštitúcií sa problematike verejných lekární a bezpečnosti lekárnikov pôsobiacich v nich nevenuje žiadna pozornosť,“ hovorí šéf SLeK Ondrej Sukeľ.
Z prieskumu tiež vyplýva, že takmer 90 percent lekární nedisponuje dezinfekčnými prostriedkami na výdaj pacientom. Zásoba dostupná v ostatných lekárňach pokrýva požiadavky na maximálne sedem dní.
Takmer tretina lekární z prieskumu nemá dostupné dezinfekčné prostriedky ani na dezinfekciu svojich priestorov. Tretina lekární má zásobu dezinfekčných prostriedkov na tento účel len asi na týždeň a tretina na mesiac.
Už 9. marca lekárnická komora vydala vyhlásenie, v ktorom apelovala na predstaviteľov štátu, aby zabezpečili bezproblémovú dostupnosť ochranných a dezinfekčných prostriedkov.
„Verejné lekárne sú vystavené zvýšenému tlaku pacientov, sú miestom primárneho kontaktu a najčastejšie navštevovaným zdravotníckym zariadením,“ vraví Sukeľ. Ignorovanie potreby ochrany zamestnancov verejných lekární, považuje za neprípustné a nepochopiteľné. „Už teraz viacerí poskytovatelia lekárenskej starostlivosti informujú, že zamestnanci lekární vo vyššej miere požadujú čerpanie dovolenky, prípadne sú uznaní za práceneschopných,“ približuje aktuálnu situáciu. Toto môže podľa neho vyústiť až do stavu, že viaceré lekárne skrátia svoj prevádzkový čas a niektoré budú zatvorené, čím sa sťaží prístup pacientov k liekom.
Okrem ochranných a dezinfekčných prostriedkov začínajú chýbať aj lieky.
„V distribučných spoločnostiach začínajú byť prechodne nedostupné lieky na liečbu horúčky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu, ako aj farmaceutické suroviny používané pri individuálnej príprave liekov,“ vraví Sukeľ.
Lekárnici štátu: Obmedzte prístup do lekární
V súvislosti s aktuálnou situáciou navrhuje lekárnická komora niekoľko opatrení.
Ako prvé požaduje od predstaviteľov štátu, aby vydal pokyny na konkrétne obmedzenia prístupu verejnosti do lekární. Pre farmaceutov a farmaceutických laborantov, ktorí sú v priamom kontakte s pacientom, žiada komora dostatočný počet ochranných a dezinfekčných prostriedkov. SLeK dodáva, že ich nepožaduje zdarma, ale za primerané ceny.
Najmä župy komora vyzýva, aby zabezpečili koordináciu prevádzkového času lekární.
Štát by mal tiež podľa SLeK monitorovať dostupnosť základných liekov v lekárňach a distribučných spoločnostiach a poskytovať komore presné a pravidelné informácie o vývine situácie.
Ján Krempaský, autor je redaktor SME