Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Novinky z domova

Pacientom so zeleným zákalom a alergiou sa predražila liečba

3. 6. 2019

Pacientom so zeleným zákalom a alergiou sa predražila liečba

Firma, ktorá je držiteľkou registrácie, stiahla liek s nižším doplatkom.

Ľudia, ktorí majú zelený zákal a k tomu sú alergickí na konzervačnú látku, si musia od konca januára priplatiť.

Liek, ktorý túto látku neobsahoval, už nepreplácajú zdravotné poisťovne a doplatok za jeho náhradu je niekoľkonásobne vyšší.

Glaukóm, ľudovo zelený zákal, je ochorenie, pri ktorom má človek najskôr výpadky videnia v zornom uhle, až nakoniec môže úplne oslepnúť.

Na zelený zákal sa v roku 2017 podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii liečilo vyše 226-tisíc ľudí.

Takmer štyrikrát drahší

Do januára sa na liečbu zeleného zákalu používala napríklad očná roztoková instilácia (kvapky - pozn. red.) Cosopt Free.

"Cosopt free je bez konzervantov a ak je niekto alergický, tak môže v podstate len ten," vysvetľuje očná lekárka Lucia Štúrová.

Začiatkom roka však ministerstvo zdravotníctva vyradilo liek zo zoznamu tých, ktoré poisťovne preplácajú z verejného zdravotného poistenia.

"Uvedený liek bol vyradený z kategorizačného zoznamu na základe žiadosti držiteľa registrácie zo dňa 22. januára 2019," vraví hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Vyradený liek má registrovaný farmaceutická firma Santen Oy.

Liek má dve náhrady, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Ide o Cosopt a Cosopt Multi Dose Free.

"Multi Dose je náhradou, len je drahší," vraví Štúrová.

Kým doplatok na Cosopt Free bol 3,76 eura, za Multi Dose je doplatok 14,52 eura.

Od zúženia videnia po slepotu

Neliečený zelený zákal sa typicky prejavoval šedavým zakalením očnej rohovky a súčasným vyblednutím dúhovky, čo dodávalo celému oku slabo zelený nádych. Odtiaľ teda vznikol tradičný názov pre glaukóm - zelený zákal.

Princípom ochorenia je porucha krvného zásobenia očného nervu a jeho následná deštrukcia, k čomu u časti pacientov dochádza v dôsledku zvýšeného vnútroočného tlaku. Glaukóm je však pozorovaný aj u chorých s normálnym vnútroočným tlakom.

Postup straty zraku je u zeleného zákalu charakteristický. Najprv dochádza k malým výpadkom v zornom poli, ktorých si človek nemusí ani všimnúť. Ako choroba postupuje, stávajú sa výpadky v zornom poli už neprehliadnuteľné. Človek stráca takzvané periférne videnie a miesto niektorých ľudí a predmetov už vidí iba tiene a čierne škvrny. Pokiaľ očný nerv odumrie úplne, dôjde k úplnej strate zraku. Ochorenie postihuje pacientov po štyridsiatke. Predpoklady na zelený zákal majú ľudia z rodín, kde sa ochorenie už vyskytlo.

Rizikoví sú aj cukrovkári, fajčiari, ľudia s nízkym krvným tlakom alebo tí, ktorí majú syndróm tzv. studených nôh.

Ochorenie sa nedá vyliečiť, len spomaliť alebo zastaviť. Pacient sa môže liečiť kvapkami, podstúpiť laserový či chirurgický zákrok.

Ján Krempaský, autor je redaktorom SME